DARUL İSLAM
Müminlerin buluştuğu sitemize
hoş geldiniz lütfen üye olunuz

Join the forum, it's quick and easy

DARUL İSLAM
Müminlerin buluştuğu sitemize
hoş geldiniz lütfen üye olunuz
DARUL İSLAM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DARUL İSLAM

MÜMİNLERİN BULUŞTUĞU SİTE DARUL İSLAM -KAPI

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Rasûlullah"ı Sevmek, Yalnız O"nu Önder Kabul Edip O"nun İzinden Gitmekle Olur
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPaz Mart 01, 2015 3:38 pm tarafından Admin

» Selamun Aleyküm
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyÇarş. Ocak 29, 2014 4:22 pm tarafından Hanifi_Bahadir

» *DAVET*
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:35 pm tarafından Admin

» *kuran dinle indir*
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:27 pm tarafından Admin

» Yeni geldim :)
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPerş. Nis. 04, 2013 10:42 pm tarafından yunis

» Oğlum, Kalk Şu Bilgisayarın Başından!
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyC.tesi Şub. 02, 2013 1:46 pm tarafından ibni mesud

» https://darulislam.yetkin-forum.com/
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyCuma Ocak 25, 2013 9:02 am tarafından Admin

» çalışmak lazım
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptySalı Ocak 08, 2013 7:43 pm tarafından Admin

» ibni mesud kayış resim lerim
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPerş. Nis. 05, 2012 7:55 pm tarafından Admin

En son konular
» Rasûlullah"ı Sevmek, Yalnız O"nu Önder Kabul Edip O"nun İzinden Gitmekle Olur
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPaz Mart 01, 2015 3:38 pm tarafından Admin

» Selamun Aleyküm
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyÇarş. Ocak 29, 2014 4:22 pm tarafından Hanifi_Bahadir

» *DAVET*
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:35 pm tarafından Admin

» *kuran dinle indir*
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:27 pm tarafından Admin

» Yeni geldim :)
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPerş. Nis. 04, 2013 10:42 pm tarafından yunis

» Oğlum, Kalk Şu Bilgisayarın Başından!
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyC.tesi Şub. 02, 2013 1:46 pm tarafından ibni mesud

» https://darulislam.yetkin-forum.com/
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyCuma Ocak 25, 2013 9:02 am tarafından Admin

» çalışmak lazım
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptySalı Ocak 08, 2013 7:43 pm tarafından Admin

» ibni mesud kayış resim lerim
Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek EmptyPerş. Nis. 05, 2012 7:55 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
3D MEKANLAR
3D MEKANLAR
ONLİNE HAC REHBERİ
3D MEKANLAR
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

3D MEKANLAR

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek

4 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek Empty Allah'ın Resulüne Salât ve Selam Getirmek C.tesi Haz. 26, 2010 5:43 pm

khanbel

khanbel
Bilgin Üye
Bilgin Üye

Allah Teâlâ buyuruyor:
"Allah ve melekleri, Peygambere "Salât" ederler. Ey iman edenler, siz ona salât ve selâm ediniz."
Ahzab 33/56

Peygambere salât getirmenin faziletine ve bununla emre dair hadîsler sayılamayacak kadar çoktur. Ancak biz, bunların bir kısmını göstereceğiz ve diğerlerinin üzerine de ilgi toplayarak onlarla kitabımızı bereketlendireceğiz.

Abdullah İbni Amr İbni'l-As'dan (Radıyallahu Anhüma) rivayet edildiğine göre, Resülüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu işitmiştir:
"Kim bana Salât ederse, ondan dolayı Allah ona on salât (rahmet) eder. "
Müslim. Ebû Dâvud. Tirmizî. Nesâî.

Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre, Re-sûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu:
"Kim bana bir salât ederse (bana Allah'tan rahmet isterse), Allah ona on rahmet (salât) eder."
Müslim. Ebû Dâvud. Tirmizî. Nesâî.

Abdullah İbn-i Mes'ud'dan (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre, Rasûlüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur.
"Kıyamet gününde insanların bana en iyisi, bana en çok salât getirenidir."
Tirmizî

Sahîh isnadlarla Evs İbni Evs'den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre, demiştir ki Resülüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
"
Sizin günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu günde bana salâtı çok yapın; çünkü sizin salâtınız bana arzolunur. Ashab dediler ki, ey Allah'ın Resulü! Senin kemiklerin ufalanmışken, bizim salâtımız sana nasıl arzolunur? Buyurdular: Allah, Peygamberlerin cesedlerini arza haram kılmıştır (toprak onları çürütmez)."
Ebû Dâvud. Nesâî. İbn-i Mâce.

Ebû Davud'un Sünen'inde "Kitabu'l-Hacc'ın sonunda Kabirleri ziyaret bölümünde sahîh bir isnadla Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre demiştir ki, Resülüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
"Benim kabrimi (toplanılıp eğlenilen) bir bayram yapmayın, bana salât edin; çünkü sizin salâtınız (bana rahmet duanız), nerede olursanız bana ulaşır. "

Ebû Hüreyre'den rivayet edildiğine göre Resülüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurmuştur:
"Kim bana selâm ederse, Allah ruhumu bana iade eder de ben onun selâmını alırım (ona iade ederim)."
Ebü Dâvud.

Salât getirmenin kısa lâfızları:
"Allâhümme Salli Alennebiyyi, Sallallahu Alâ Muhammedin, Sallallahu Alâ Resûlihi, Sallallahu Alennebiyyi, Sallallâhu Aleyhi, Alîâhümme Salli Alâ Muhammedin ve Ala Âlihi...).
Anlattığımız "Salât" getirme lâfızlarına, bazı alimlerin ve İbni Ebî Zeyd El-Malikî'nin dedikleri gibi: "... Verham Muhammeden ve Âle Muhammedin" ilâvesini yapmak müstahabdır, sözünün aslı yoktur ve bid'attır. İmam Ebû Bekir İbnu'l-Arabî El-Malikî, kendi kitabı olan Tirmizî şerhinde, bu meseleyi inkâr hususunda ileri gitmiş ve İbni Ebî Zeyd'in hataya düştüğünü söyleyerek böyle salât getirenleri de cehaletle vasıflamıştır. Demiştir ki: Çünkü Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, kendisine "Salât" getirme keyfiyetini bize öğretti; bunun üzerine ziyade yapmak, onun sözünü kusurlu görmektir ve Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in sözünü bir nevi düzeltmedir. Muvaffakiyet Allah'dandir.

(Salât ve Selâmı bir arada getirmek)

Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e "Salât" getirildiğinde, "Salât ile Teslîm" sözlerini bir araya getirerek: "Sallallahu Aleyhi ve Sellem", demelidir. Yalnız bir tanesini kullanarak "Sallallahu Aleyh" yahud: "Aleyhisselâm" Şeklinde söylememelidir.

(Salât ve selâmı yüksek sesle söylemek)

Hadîs okuyan, yazan veya yazdıran, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem anıldığı zaman, ona Salât ve Selâmı yüksek sesle getirir ki, bu müstahabdır. Fakat aşırı derecede ses yükseltilmez. Yüksek sesle getirilmesini beyan edenler, İmam Ebû Bekir El-Hatîb El-Bağdadî ve başkalarıdır.
Gerek bizim ve gerekse diğer mezheb alimleri, Telbiye (lebbeyk) getirildiği zaman, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e yüksek sesle Salât getirmenin müstahab olduğunu söylemişlerdir. En iyisini Allah bilir.

Nevevi-Dualar Zikirler

http://khanbal.spaces.live.com

fani

fani
Süper Yönetici
Süper Yönetici

Allahümme salli ve sellim ala Muhammed

"Ellahumme salli âlâ
Muhammedin ve âlâ âl-i Muhammedin, kemâ salleyte âlâ Ibrahîme ve
âl-i ibrahime, inneke hamîdün mecîd. Ve bârik âlâ Muhammedin, ve
âlâ âl-i Muhammedin, kemâ bârekte âlâ Ibrahime ve âl-i Ibrahime inneke
hamîdün mecîd."
Ahmed, Nesaî

"Ellahumme salli âlâ
Muhammedin , ve âlâ ehli Beytihî, ve âlâ ezvâcîhi ve zurriyetihî,
kemâ salleyte âlâ âl-i Ibrahime, in-neke hamîdün Mecîd. Ve bârik
âlâ Muhammedin ve âlâ âli Beytihi, ve âlâ ezvacihî ve zürriyetihî,
kemâ bârekte âlâ âl-İ ibrahim, inneke hamîdün mecîd."
Ahmed

http://hicret.benimforum.biz/forum.htm

Admin

Admin
Süper Yönetici
Süper Yönetici

"Ellahumme salli âlâ
Muhammedin ve âlâ âl-i
Muhammed

https://darulislam.yetkin-forum.com

HiRaNuR

HiRaNuR
Süper Yönetici
Süper Yönetici

(Kıyamette bana en yakın olan, en çok salevat getirendir.) [Tirmizi]

(Bana salevat okuyana, melekler salât okur. Salevata devam edene,
melekler de ona salât okumaya devam eder. Artık isteyen az, isteyen çok
salevat okusun!)
[İbni Mace]

(Dua perdelidir. Bana salevat
getirilince, perdeler yırtılır, dua kabul olur.)
[Taberani]

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]