DARUL İSLAM
Müminlerin buluştuğu sitemize
hoş geldiniz lütfen üye olunuz

Join the forum, it's quick and easy

DARUL İSLAM
Müminlerin buluştuğu sitemize
hoş geldiniz lütfen üye olunuz
DARUL İSLAM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DARUL İSLAM

MÜMİNLERİN BULUŞTUĞU SİTE DARUL İSLAM -KAPI

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Rasûlullah"ı Sevmek, Yalnız O"nu Önder Kabul Edip O"nun İzinden Gitmekle Olur
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPaz Mart 01, 2015 3:38 pm tarafından Admin

» Selamun Aleyküm
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyÇarş. Ocak 29, 2014 4:22 pm tarafından Hanifi_Bahadir

» *DAVET*
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:35 pm tarafından Admin

» *kuran dinle indir*
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:27 pm tarafından Admin

» Yeni geldim :)
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPerş. Nis. 04, 2013 10:42 pm tarafından yunis

» Oğlum, Kalk Şu Bilgisayarın Başından!
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyC.tesi Şub. 02, 2013 1:46 pm tarafından ibni mesud

» https://darulislam.yetkin-forum.com/
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyCuma Ocak 25, 2013 9:02 am tarafından Admin

» çalışmak lazım
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptySalı Ocak 08, 2013 7:43 pm tarafından Admin

» ibni mesud kayış resim lerim
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPerş. Nis. 05, 2012 7:55 pm tarafından Admin

En son konular
» Rasûlullah"ı Sevmek, Yalnız O"nu Önder Kabul Edip O"nun İzinden Gitmekle Olur
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPaz Mart 01, 2015 3:38 pm tarafından Admin

» Selamun Aleyküm
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyÇarş. Ocak 29, 2014 4:22 pm tarafından Hanifi_Bahadir

» *DAVET*
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:35 pm tarafından Admin

» *kuran dinle indir*
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPtsi Tem. 15, 2013 4:27 pm tarafından Admin

» Yeni geldim :)
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPerş. Nis. 04, 2013 10:42 pm tarafından yunis

» Oğlum, Kalk Şu Bilgisayarın Başından!
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyC.tesi Şub. 02, 2013 1:46 pm tarafından ibni mesud

» https://darulislam.yetkin-forum.com/
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyCuma Ocak 25, 2013 9:02 am tarafından Admin

» çalışmak lazım
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptySalı Ocak 08, 2013 7:43 pm tarafından Admin

» ibni mesud kayış resim lerim
İmamın Arkasında Kıraat Yapmak EmptyPerş. Nis. 05, 2012 7:55 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
3D MEKANLAR
3D MEKANLAR
ONLİNE HAC REHBERİ
3D MEKANLAR
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

3D MEKANLAR

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

İmamın Arkasında Kıraat Yapmak

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1İmamın Arkasında Kıraat Yapmak Empty İmamın Arkasında Kıraat Yapmak Paz Tem. 18, 2010 12:54 am

khanbel

khanbel
Bilgin Üye
Bilgin Üye

İmrân İbnu Husayn (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) öğle namazına durdu. Bir adam da arkasında Sebbihisme Rabbike'l A'lâ sûresini okumaya başladı. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) namazdan çıkınca:
"Kimdi okuyan?" diye sordu. Adam:
"Bendim! '' dedi. Bunun üzerine:
"Hakikaten anladım ki biriniz bunu benden cezbedip aldı.''
Müslim, Salât 47, (398); Ebu Dâvud, Salât 138, (828); Nesâî, İftitah 27, 28, (2,140-141).

Ubâdetu 'bnu 's-Sâmit (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) bize, içinde Kur'an ın cehren okunduğu bir namaz kıldırdı. Namazda kıraatta bir iltibasta bulundu. Namazdan çıkınca yüzünü bize çevirdi ve:

" Kıraatı cehren okuduğum zaman siz de okuyor musunuz? '' diye sordu. Bazılarımız:

"Evet bunu yapıyoruz !'' dediler. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm):

"Sakın ha! Ben kendi kendime: "Kim, ben okurken okuyarak benden okumayı kapmaya çalışıyor?" diyordum. Kur'an'ı cehren okuduğum zaman, Kur'an'dan Fatiha hariç hiçbir şeyi okumayın!" buyurdular. "
Ebu Dâvud, Salât 136, (823, 824); Tirmizî, Salât 232, (311); Nesâî, İftitâh 29, (2, 141.)

En son khanbel tarafından Çarş. Tem. 21, 2010 8:15 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

http://khanbal.spaces.live.com

2İmamın Arkasında Kıraat Yapmak Empty Geri: İmamın Arkasında Kıraat Yapmak Paz Tem. 18, 2010 3:27 pm

khanbel

khanbel
Bilgin Üye
Bilgin Üye

Ubâde b. es-Sâmit radiyallahu anh' dan;(Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:)
"Fatiha'yı okumayanın namazı olmaz."
[Mâlik dışında altı hadis imamı. -Cem'u-l Fevaid]

Ebû Hureyre radiyallahu anh'dan: (Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:)
"Kim namaz kılıp da Fatiha'yı okumazsa o namaz güdüktür -üç kere söyledi-, tamam değildir."
Ebû Hureyre'ye denildi ki: "Ya imamın arkasında olursak?"
"O zaman onu içinden oku! Çünkü Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem'den duydum, buyurdu ki:
Allah (Azze ve Celle) şöyle buyurmuştur:
«Namazı kulumla aramda ikiye taksim et tim. Kulum ne isterse ona veririm. (Kul) "el-Hamdü lillahi Rabbi'l-âlemîn" dediği zaman, Allah: "Kulum bana hamdetti" der. Kul: "er-Rahmâni'r-Rahîm" dediği zaman, Allah: "Kulum beni övdü" der. Kul: "Mâliki yev-mi'd-dîn" dediği zaman, Allah: "Kulum beni yüceltti" der. Kul "lyyâke na'budu ve iyyâke nesta'în" dediğinde, Allah "İşte bu, kulumla benim aramdadır. Kulum ne isterse ona veri rim" der Kul "İhdine's-sırâta'l-müstakîm. Sı-râtallezîne en'amte aleyhim. Gayri'l-mağdû-bi aleyhim ve le'd-dâllîn" dediği zaman, Al lah "İşte bu da kulumla benim aramdadır Kuluma dilediğini veririm» buyurur."
[Müslim, Muvattâ, Tirmizî ve Nesâî.]

Bize Amrü'n Nâkıd ile Züheyr b. Harb rivayet ettiler. Lâ­fız Amr'ındır. Dediler kî: Bize İsmail b. İbrahim rivayet etti. (Dedi ki): Bize İbni Cüreyc Atâ'dan naklen haber verdi. Demiş ki: Ebû Hüreyre:
(İmâma uyan) namazın her yerinde okur. Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi veSellem) 'in bize duyurduklarını biz de size duyururuz. Bizden gizle­diklerini biz de sizden gizleriz* dedi. Bunun üzerine bir zât Ebû Hürey-re'ye:
Ya Ümmü'l-Kur'an'dan başka bir şey okumazsam, dedi. Ebû Hü­reyre; fatihadan fazla birşey okursan o daha hayırlıdır. Yalnız onunla iktifa edersen bu da sana yeter, dedi.
Sahihi Müslim

Bize Yahya b. Yahya rivayet etti. (Dedi ki): Bize Yezîd yani İbni Zürey' Habib-i Muallim den, o da Atâ'dan naklen haber ver­di. Demiş ki: Ebû Hüreyre:
Her namazda kirâet vardır. Nebiyyullah (Sallallahü Aleyhi ve Seîlem) bize neyi duyurduysa, biz de size onu duyuruyoruz. Bizden neyi gizledi ise bizde sizden onu gizleriz. Her kim Ümmü'l kitabı okursa bu ona ye­ter, kim ondan fazla birşey okursa o daha efdâldir, dedi.
Sahih Muslim

En son khanbel tarafından Çarş. Tem. 21, 2010 6:44 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

http://khanbal.spaces.live.com

3İmamın Arkasında Kıraat Yapmak Empty Geri: İmamın Arkasında Kıraat Yapmak Çarş. Tem. 21, 2010 6:56 am

Misafir

Misafir

khanbel faydalı kardeşim konularını okuyorum bana da çok faydası oldu ALLAH razı olsun İmamın Arkasında Kıraat Yapmak 152589

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]